اقدامات حسابداران نسبت به تحریم ها

برخی نکات مهم نظام حقوقی تحریم های آمریکا علیه ایران که در حسابداری کاربرد داردرد

تحریم‌های دولت آمریکا واقعیتی است که بجای انکار و تمسخر آن ،باید آن را پذیرفت و برای کاهش آثار آن تدبیر و مدیریت کرد .

مقررات تحریمهای دولت آمریکا علیه ایران بسیار پیچیده بوده و با توجه با مجازاتهای سنگین برای نقض آنها ، ضرورت دارد کلیه جنبه های آن به دقت مورد بررسی قرار گیرد .

اطلاع جامع کارشناسی از ساختار مقررات تحریمها دو مزیت برای طرفهای ایرانی دارد:
اول )، استفاده از منفذها و معافیتها و استثنائات برای کاهش آثار منفی تحریمها بر اقتصاد و رفاه جامعه
دوم ) مقابله با فرصت طلبی های از جو روانی پدید آمده ، زیرا از خلاء اطلاعات سازمانها و شرکتهای ایرانی نسبت به چارچوب تحریمها و معافیتها و استثنائات ، ممکن است شرکتهای خارجی سوء استفاده کرده و از تعهدات قراردادی خود طفره بروند. و یا اینکه هزینه های بسیار زیادی را از طرف ایرانی مطالبه کنند.

یکی از منابع اصلی شناخت ساختار تحریمها ، وزارت خزانه داری آمریکا می باشد که بطور مستمر به استعلامهای شرکتها در مورد مقررات تحریمها پاسخ می دهد. حجم زیاد استعلامهای بعمل آمده از این وزارتخانه گویای سردرگمی شدید فعالین اقتصادی دنیا در این رابطه می باشد.
طبق دستورالعمل زیر ناظر بر معامله بین یک غیر آمریکائی و غیر ایرانی با شخص ایرانی است. مقررات مربوط به معاملات اشخاص تبعه آمریکا بسیار سنگین تر و محدود کننده تر است.

از بین انبوهی از ابهامات مطرح توسط فعالین اقتصادی و پاسخ وزارت خزانه داری ، در این یادداشت صرفاً به دو جنبه مهم و تاثیر گذار بر اقتصاد ایران یعنی معاملات کالاهای اساسی و دارو و تسویه حسابها اشاره می گردد.
یکی از جنبه های مبتلابه بسیاری از شرکتها ، نحوه تسویه حسابها پس از تاریخ آغاز تحریمها است.

{پرداخت مطالبات بعد از تاریخ شروع تحریمها}
الف ) قراردادهای خرید کالا و خدمت
در صورتی که یک غیر آمریکائی و غیر ایرانی ، بر اساس قرارداد یا توافقنامه کتبی منعقده قبل از 8 مه 2018 ، بابت کالاها یا خدماتی که کاملاً به طرف ایرانی تحویل شده باشد و این کالاها یا خدمات مشمول تحریمها باشد ،قبل از شروع تحریمها ( حسب مورد 6 آگوست یا 4 نوامبر ) مطالباتی داشته باشد،
دولت آمریکا به شخص غیر آمریکائی و غیر ایرانی اجازه می دهد در چارچوب قرارداد یا توافقنامه کتبی مزبور ، مطالباتش بابت ارائه کالا یا خدمت ، را دریافت کند.
ب ) قراردادهای وام
مشابه همین وضعیت ، چنانچه یک غیر آمریکائی و غیر ایرانی ، دارای قرارداد وام یا اعتبار با یک ایرانی بوده ،
مشروط به اینکه وام یا اعتبار بر اساس قرارداد یا توافقنامه کتبی قبل از تاریخ 8 مه 2018 منعقد شده باشد، و فعالیتها در چارچوب تحریمهای آمریکا باشد ،
دولت آمریکا به شخص غیر آمریکائی –غیر ایرانی اجازه بازپرداخت در چارچوب قرارداد یا توافقنامه کتبی را خواهد داد.

البته وزارت خزانه داری آمریکا توصیه کرده است برای اطمینان خاطر ، قبل از هرگونه پرداخت ، از OFAC استعلام بعمل آید.

آیا فروش کالاهای اساسی به ایران تحریم شده است ؟

دولت آمریکا طیف وسیعی از مجوزها و معافیتها برای فروش کالاهای کشاورزی ، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران از مبداء کشور آمریکا یا توسط اتباع آمریکائی یا شرکتهای خارجی تحت کنترل یا مالکیت آمریکائیان در نظر گرفته است.

بطور کلی معاملات کالاهای کشاورزی ، دارو و تجهیزات پزشکی با ایران مشمول تحریم نمی گردد مگر اینکه طرف معامله در فهرست افراد تحریم شده (SDN List)باشد.
در مورد معاملات توسط افراد غیر آمریکائی ، این استثناء نیز وجود ندارد.
به این معنی که معاملات کالاهای کشاورزی ، دارو و تجهیزات پزشکی با کلیه افراد ایرانی حتی افرادی که در فهرست تحریم آمریکا قرار دارند ،
ولی در این معاملات نباید اتباع آمریکائی هیچگوه دخالتی داشته باشند.

تماس با ما موسسه حسابداری آرتین حساب

دسته‌ها

درباره نویسنده:

یک دیدگاه
یک پینگ

پاسخی بگذارید

Call Now Button