4 مرداد, 1400

وکیل اداره کار آرتین حساب

در تمام شهرها وکیل های بسیار زیادی وجود دارند که انواع پرونده ها را قبول و سعی به حل مشکل آن ها می کنند. به عنوان مثال وکیل جنایی، وکیل حقوقی، وکیل مالیاتی و… شغل های متفاوتی دارند و نسبت به پرونده ای که به آن ها واگذار می شود، کار خود را شروع می کنند. وکیل اداره کار هم نیز وکیلی است که کارهای حقوقی و مشکلاتی که برای کارگران و کارفرما اتفاق می افتد را حل می کند. فرق استفاده از مشاوره مالیاتی یا مشاوره مالی و استفاده از وکیل اداره کار به این صورت می باشد که یک وکیل اداره کار در امور کاری و دعوا های قانونی تجربه بیشتری نسبت به یک مشاور مالیاتی یا مشاور مالی دارد و یک متخصص مالیاتی یا مالی تجربه بالا تری در قوانین مالیاتی و تحریر دفاتر قانونی دارد اما برای آشنایی بیشتر با وکلای اداره کار شرکت حسابداری آرتین حساب با ما همراه باشید.

کار این وکیل ها نسبت به نوع مشکل متفاوت است و هر فردی که می تواند در اداره کار شکایت کند، می تواند از انواع وکیل هایی که در این حوضه هم پرونده می پذیرند، کمک بگیرند. در ادامه بیشتر راجب کار و اختیاراتی که یک وکیل اداره کار مانند وکلای اداره کار شرکت حسابرسی و حسابداری آرتین حساب می توانند از آن استفاده کنند، صحبت می کنیم پس حتما تا انتها این مطلب با موسسه حسابداری آرتین حساب همراه شوید.

وکیل اداره کار آرتین حساب

کار اصلی وکیل اداره کار چیست؟

همان طور که در مطالب بالا هم بیان کردیم، وکیل اداره کار در کل کار حقوقی و انواع شکایت هایی را بر عهده می گیرد که به اداره کار مربوط شود. البته اکثر وکیل ها، انواع پرونده هایی که به این اداره مربوط می باشد را می پذیرند. در کل تمام پرونده های اداره کار، معمولا به دعوای اشخاصی مثل کارگر و کار فرما، شکایت کارفرما یا مسائلی مثل پرداخت حقوق و.. مربوط می باشد.

وکیل اداره کار، با دخالت در این پرونده ها سعی در حل مشکل آن ها دارند و از طرف فردی که به پرونده شکایت یا پرونده حقوقی رسیدگی می کند، سعی دارد تا از حق و حقوق موکل خود دفاع کند. البته در برخی از مواقع هم وکیل هایی در اداره اصلی کار مشغول به کار هستند که به افرادی که وکیلی برای شکایت های خود ندارند رسیدگی می کنند.

اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، می توان گفت وکیل اداره کار، همان وکلایی هستند که در حوضه های دیگر هم بیان کردیم فعالیت می کنند، اما از آنجایی که پرونده های موفق آن ها در حوضه اداره کار بیشتر است، به عنوان وکیل اداره کار شناخته می شوند. البته یک وکیل اداره کار توانایی تحلیل نرم افزار حسابداری و سیستم های حسابداری مختلف را دارد و برای این کار می توانید به موسسه حسابرسی و حسابداری آرتین حساب مراجعه نمایید.

وکیل اداره کار آرتین حساب

اداره کار چیست؟

اداره کار در کل سازمانی است که تمام افرادی که مشغول به کار هستند می توانند برای بر طرف کردن مشکلات خود در آن درخواست دهند. همچنین حقوق ماهیانه کارگران و افرادی هم که مشغول به کار هستند، توسط اداره کار تامین می شود. منظور از تمام افراد هم کارگران و هم کارفرما می باشد. به عنوان مثال هم فردی که در یک ساختمان به عنوان کارگران مشغول به کار است و هم مدیر عامل و فنی و آن، می توانند از طریق اداره کار برای مشکلات خود اقدام کنند.

وکیل اداره کار هم در این سازمان توسط حق و حقوقی که دارد و تجربه یا تحصیلات خود، از حقوق موکل خود دفاع می کند. معمولا تمام کسانی که مشغول به کار هستند اگر دچار مشکلاتی از قبیل، پرداخت حقوق، نرخ و قیمت حقوق، رابطه و اختلافات بین کارگر و کارفرما، بی احترامی دو طرفین به یکدیگر، بیمه، عیدی و… شوند می توانند از طریق اداره و سازمان اداره کاراقدام کنند.

همچنین هر ساله طبق تعرفه ها، حقوق اداره کار زیاد می شود و تمام افرادی که کار آفرین هستند و کارگرانی دارند، باید طبق نرخی که این مجموعه تعیین کرده است، حقوق را پرداخت کنند. البته امروزه در بین مشاغل زیادی مشاهده می شود که به قانون و قوانینی که اداره کار برای کار تعیین کرده است توجهی نمی کنند و حتی حقوقی کمتر از حقوق تعیین شده هم برای کارگران خود در نظر می گیرند.

البته لازم به ذکر است که بیان کنیم که اداره کار علاوه بر حقوقی که هر ساله برای کارگران تعیین می کند، ساعت کاری را هم مشخص کرده است. به عنوان مثال اخرین نرخ حقوق کارگران اداره کار، بین ۲ میلیون و  ۶۰۰ هزارتومان و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ۷ ساعت می باشد. یعنی افرادی که ساعت کاری بین‌ ۷ ساعت دارند، باید حتما حقوق آن ها هم طبق اداره کار پرداخت شود که اگر اینگونه نباشد، افراد می توانند با کمک از یک وکیل اداره کار، برای شکایت از کارفرمای خود اقدام کنند.

البته باید بیان کنیم که اگر حقوق و ساعت کاری آن ها از همان ابتدا در قرارداد کاری بیان نشده باشد، کارگران و افرادی که مشغول به کار هستند می توانند برای شکایت اقدام کنند. اگر هم که قرار داد کاری در بین آن ها ثبت شده است و کارفرما  ساعات اضافه تری را از‌ کارگران خود انتظار کار کردن داشته باشد و هم حقوق را کمتر از مبلغ تعیین شده قرارداد به کارگران خود پرداخت می کند، مجددا کارگران می توانند برای‌ شکایت از کار و کارفرمای خود اقدام کنند.

وکیل اداره کار آرتین حساب

قرارداد کاری چیست؟

قرارداد کاری، قرارداد یا توافق نامه ای است که بین کارگر و کارفرما انجام می شود. در این قرارداد، کارفرما وکارگر با توافق هایی که بین خود انجام می دهند آن را امضا می کنند. البته در بیشتر مواقع این قراداد طبق ماده و بندهایی که اداره کار تعیین می کند، امضا و نوشته می شود. همچنین طبق این توافق نامه، اگر مشکلی در بین کارفرما و کارگر پیش آید، طبق این قرارداد کاری می توانند اقدام کنند.

به عنوان مثال اگر در قرداد یا همان توافق‌ نامه حقوقی در رنج قیمت ۲ میلیون تومان ثبت شده باشد و کارگر هم آن را تایید کرده باشد، نمی تواند پس از مدتی برای کم بودن حقوق خود دراداره کار شکایت کند. زیرا این مدرک ثابت می کند که هردو طرفین شرایط را قبول و سپس آن را امضا کرده اند. البته وکیل اداره کار، اگر مشکلی ‌در بین نوشته ها و قرارداد کاری مشاهده کند، می‌ تواند نسبت به آن از طریق موکل خود برای شکایت اقدام کنند.

وکیل اداره کار آرتین حساب

وکیل اداره کار چگونه می تواند نسبت به حقوق موکل خود اقدام کند؟

تمام وکلا برای اقدام کردن و دخالت در پرونده ای، باید یک‌ وکالت نامه از موکل خود داشته باشند. موکل هم فردی است که سعی در شکایت یا دفاع از حق خود را دارد و از طریق‌ وکیل اقدام می کند. برای این که وکیل اداره کار بتواند از‌ حقوق موکل خود دفاع کند، همان طور که بیان کردیم، باید وکالت نامه ای از او دریافت کند. در وکالت نامه حق و حقوق موکل و وکیل طبق ماده و تبصره هایی که در این موضوع وجود دارد، مشخص می شود.

به عنوان مثال کارگری که قصد دارد از کارفرمای خود شکایت کند، در متن وکالت نامه خود ذکر می کند که این‌ وکالت را به عنوان شکایت از فردی به وکیل واگذار کرده و او را مسئول دفاع از‌خود کرده است. پس از دریافت وکالت نامه، وکیل می تواند به اداره کار مراجعه و به روند بررسی پرونده نظارت داشته باشد. هزینه وکیل اداره کار، بستگی به نوع شکایت و قرداد آن دارد که در ادامه مطالب راجب آن توضیح بیشتری می پردازیم. همچنین پس از این که پرونده تمام شد و در اداره کار این موضوع هم خاتمه یافت، این وکالت نامه باطل می شود.

البته وکالت نامه هایی هم وجود دارد که به نام وکالت تام الختیار نامیده می شود که معمولا برای پرونده های حقوقی و سنگین از آن استفاده می شود که فرد شاکی، تمام اختیارات تام را به وکیل خود می سپارد و او هم می تواند کاملا به جای شخص، نظر دهد یا حتی امضا کند. در صورتی که شخص شاکی این وکالت را به وکیل خود دهد، نیازی نیست که برای روند قانونی پرونده مراجعه کند.

هزینه وکیل اداره کار چگونه است؟

معمولا هزینه های متفاوتی برای وکیل وجود دارد و هر یک از آن ها دستمزدی جدا را دریافت می کنند. البته همیشه هزینه وکیل اداره کار، در بند قرارداد او مشخص می شود و حتما باید دستمزد او در قراردادی که بین فرد شاکی و وکیل صورت می گیرد، این نرخ تعیین شود. دریافت دستمزد هر وکیلی همان طور که بیان کردیم متقاوت است، البته ممکن است که شرایط دریافت آن ها هم متفاوت باشد.

ممکن است وکیلی برای دریافت هزینه خود، در قرارداد ذکر کند که تمام هزینه را از موکل خود دریافت کند، یا این که باز هم در قرارداد ذکر شود که دستمزد خود را از اداره کار دریافت می کند و در اخر هم روشی وجود دارد که فرد شاکی می تواند شکایت کند و تمام هزینه هایی که برای شکایت صرف شده را از طرف دیگر دریافت کند.

به عنوان مثال اگر یک کارگر می خواهد برای دیر کرد حقوق خود از طریق اداره کار اقدام کند، می تواند با وکیل خود بیان کند که تمام هزینه هایی مثل دستمزد وکیل و… را از‌کارفرما دریافت کند. کارفرما هم طبق ماده و تبصره هایی که وجود دارد، موظف است که تمام هزینه های لازم که خرج شده را به اضافه حقوق های دیر کرد کارگر را به او بدهد تا در اداره دچار مشکل نشود.

البته مجددا هم بیان می کنیم، هزینه ها و دستمزدهایی هر وکیلی متفاوت است و معمولا هرچه وکیل با تجربه تر باشد و پروندهای موفق او هم زیادتر باشد، دستمزد او هم بیشتر است. برای مطلع شدن از هزینه وکیل اداره کار، می توانید به مراکز مربوطه مراجعه کنید و طبق استاندارهایی که درمورد دریافت هزینه ها وجود دارد، با وکیل خود توافق کنید. اگر سوالی از تیم حسابداری آرتین حساب در مورد خدمات حسابداری و خدمات حسابرسی حتی در خصوص هزینه وکیل اداره کار یا دیگر خدمات مالی دارید با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *