1 مرداد, 1400

مشاوره مالیاتی آرتین حساب

مشاوره مالیاتی آرتین حساب

مالیات چیست؟

در جوامع پیشرفته امروزی کمتر کسی وجود دارد که واژه ی مالیات به گوشش ناآشنا باشد. در اکثر کشورها مقوله ای  به عنوان مالیات وجود دارد که برای سازندگی و بهره برداری از امکانات بهتر و بیشتر آحاد مردم در نظر گرفته شده است .

مالیات را می توان اینگونه تعریف کرد : که بخش کوچکی از درآمد انسانها به دولت تخصیص می یابد تا دولت ها با استفاده از این درآمدها کمبود های جوامع  خود را بر طرف کنند. در ادامه به تقسیم بندی های مالیات می پردازیم.

دسته بندی های اصلی مالیات

مالیات ها بر دو دسته تقسیم بندی می شوند ، مالیات های مستقیم و مالیات های غیرمستقیم . مالیات های مستقیم: مالیات هایی هستند که به صورت مستقیم از دارایی افراد توسط دولت دریافت می شوند که بارز ترین آنها مالیات عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد . مالیات های غیرمستقیم: مالیات هایی هستند که پرداخت کننده آن مشخص نیست و در واقع از مصرف کننده نهایی اخذ می شود مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق و عوارض ورودی کالاها .

به عبارتی دیگر اگر شما کارمند بخش خصوصی یا دولتی باشید مقداری از درآمد ماهیانه شما به عنوان مالیات صرف این امور می شود و یا اگر شما کسب و کاری برای خود دارید و کار آفرین هستید بخشی از سود این کسب و کار در راستای بهره برداری از امکانات و منابع کشور در اختیار دولت قرار می گیرد.

علاوه بر این مورد می توان به این نکته نیز اشاره کرد که دولت ها در ازاء خدماتی که به شهروندان خود می دهند از طریق اخذ مالیات جبران این هزینه ها را نیز می کنند.

مشاوره مالیاتی

در جوامع امروزی پرداخت مالیات اجباری و الزامی است و از آن جا که شرکت ها و بنگاه هایی که کسب و کاری راه اندازی کرده اند بیشتر از بقیه ی آحاد مردم با مقوله ی مالیات سر و کار دارند بنابراین نیاز بیشتری به شخص یا اشخاص خبره ای در این حوزه دارند که به اصطلاح به آن ها مشاوره مالیاتی می گویند؛ و با توجه به پیچیدگی های قوانین امروزی دولت ها،  کار آفرین برای پیشبرد بهتر و بیشتر اهداف شرکت و یا موسسات خود نیاز بیشتری به مشاوره مالیاتی دارند.

امروزه با توجه به رقابت های زیاد و چشمگیر، پرداخت مالیات جزء یکی از دغدغه های اصلی صاحبان کسب و کار و اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد؛ بنابراین بیشتر از قبل شرکت ها و بنگاه های کسب و کار نیاز به اخذ مشاوره مالیاتی از یک موسسه حسابداری یا موسسه حسابرسی از جمله آرتین حساب دارند تا اطلاعات صحیح و قابل اعتمادی را در این حوزه به دست آورند.

مشاوره مالیاتی آرتین حساب

از آن جا که قوانین مالیاتی طی ادوار مختلف تغییر و تحولاتی داشته است و دائما در حال به روز رسانی می باشد لذا برای درک درستی از آن ها بایستی افراد تخصص بالا و سواد حقوقی مناسبی داشته باشند بنابراین  جهت تحقق  این امر،  بیشتر از قبل شرکتها و موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی نیاز به مشاوره مالیاتی دارند.

به دلیل عدم آگاهی کافی مدیران و کار آفرینان از دنیا و قوانین پیچیده مالیات خیلی از اوقات شرکت ها و موسسات و … متاسفانه متحمل خسارت های کلانی می شوند؛ از این رو امروزه بیشتر از قبل اخذ یک یا چند مشاور مالیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وظایف اصلی یک مشاور مالیاتی

مشاور مالیاتی ماهر و متبحر در درجه اول از دانش و تخصص کافی در این حوزه برخوردار است و به قوانین حقوقی و مالیاتی ( اعم از قوانین بیمه تامین اجتماعی ، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانون مالیات های مستقیم ، قانون اداره کار و غیره )  نیز اشراف کامل دارد.

یک مشاور مالیاتی متعهد در وحله ی اول سعی می کند که مبلغ مالیات را در چهارچوب و موازین قانونی به حداقل و صحیح ترین مبلغ ممکن برساند.

به طور کلی وظایف یک مشاور مالیاتی بسته به قراردادی که با صاحب کسب و کار می بندد تعریف می گردد که می تواند اعم از نظارت بر کوچکترین امور مالیاتی تا مشاوره های کلان در این حوزه باشد.

اگر بخواهیم در این جا وظایف یک مشاوره مالیاتی را به ریز بیان کنیم می توانیم به موارد ذیل نیز اشاره کنیم:

 • آماده کردن و ارائه ی گزارشات فصلی.
 • تهیه و تنظیم صورتهای مالی جهت ارایه به موسسات حساب رسی.
 • ارائه ی اظهار نامه مالیاتی ارزش افزود.
 • تنظیم گزارشات مالیات.
 • مشاوره مالیاتی به مدیران مالی شرکت.
 • نظارت بر قراردادهای منعقد شده شرکت با اشخاص ثالث که کاملا در چهارچوب قانون باشد.
 • نظارت و بررسی پرداختی ها و دریافتی های شرکت یا سازمان مربوطه.
 • آشنایی کامل و ارائه ی راه های استفاده از معافیت های مالیاتی.
 • خدمات حقوقی در دریافت کد اقتصادی.
 • نظارت بر تحریر دفاتر قانونی شرکت.
 • نظارت و رسیدگی جهت پرونده های مالیاتی.
 • نظارت و ارائه ی راهکارهای قانونی جهت سود دهی بالا.
 • انجام امور مالیاتی شرکت ها و یا اشخاص حقیقی و حقوقی.
 • پیگیری اعتراضات مالیاتی.
 • حضور در هیات های حل اختلاف و دفاع از اظهار نامه های مالیاتی ( با اخذ وکالت نامه ی شرکت ). البته شما می توانید جهت تجربه بهتر در دادگاه های مالیاتی از وکیل مالیاتی آرتین حساب نیز استفاده نمایید یا اگر در دعوا های فانونی در بین کارفرما و کارمند می باشد از یک وکیل اداره کار مجرب مانند وکلای اداره کار ما استفاده نمایید.

هزینه مشاور مالیاتی چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه هزینه مشاوره مالیاتی به موارد مختلفی بستگی دارد و این هزینه ثابت و یکسان نمی باشد که این موارد شامل :

نوع قرارداد و درخواستهای تنظیم شده

دوری و نزدیکی محل انجام مشاوره

تعداد نیروهای کاری به کار رفته در امر تهیه و تنظیم گزارشات

گردش مالی مجموعه مورد مشاوره

تعداد اسناد مالی

تخصص و تجربه فرد مشاوره دهنده

میزان و اهمیت پرونده های مالیاتی

حضور تمام وقت و یا نیمه وقت می باشند.  لذا تصمیم گیری در انتخاب یک مشاور مالیاتی و اطلاع از هزینه های مربوط به آن به فاکتورهای مورد اشاره بستگی دارد و در تمام پرونده های مالیاتی یکسان نمی باشد. معمولا استفاده از خدمات مشاوران مالیاتی به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت صورت می پذیرد .

یکی از مسائلی که در زمینه ی هزینه مشاور مالیاتی حائز اهمیت است :

هر اندازه مشاور ما از تخصص و دانش بالاتری برخوردار باشد به طبع ارزش خدمات وی نیز بالاتر است و یا اگر به جای یک شخص از چند نفر و یا یک تیم گروهی استفاده شود و خدماتی که متقابلاً ارائه می گردد بیشتر باشد هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود.

مشاوره مالیاتی آرتین حساب

نحوه انتخاب مشاوره

اگر مشاوره در مورد های جزئی و قابل حل باشد به صورت تلفنی و یا آنلاین هم ممکن است صورت بگیرد ( که شامل هزینه های کمتری نیز می گردد ) اما گاهی دیده شده است که برخی کار فرمایان یا مودیان درگیر پرونده های پیچیده مالیاتی هستند که نیاز به استخدام یک مشاور مالیاتی دارند.

بسیاری از شرکت ها و موسسات بزرگ جهت انجام کل امور مالیاتی خود از ابتدا با یک موسسه خدمات مالی و یا شرکت حسابداری متبحر در امور مشاوره مالیاتی همچون آرتین حساب عقد قرارداد می نمایند و رتق و فتق امور مالیاتی خود را به متخصصان مجرب آن موسسات واگذار می نمایند و تنها در انتظار حصول نتایج مثبت پرونده های خود می مانند و هرگونه درگیری فکری در این زمینه را از خود سلب می نمایند و تنها یک نظاره گری بیش نیستند.

در بسیاری از موارد مشاوران مالیاتی فرد یا افراد بازنشسته سازمان امور مالیاتی می باشند که با توجه به تخصص و اشرافی که بر روی قوانین مالیاتی دارند می توانند یاری دهنده اشخاص حقیقی و حقوقی باشند اینگونه مشاوران قرارداد هایی به صورت نیمه وقت دارند البته این گونه افراد به عنوان موردی می توانند بیشتر کمک کنند .

در اصل امور مشاوره مالیاتی توسط شرکت های خدمات حسابداری یا خدمات حسابرسی که افراد متخصص و مطلع در این زمینه دارند ارائه می گردد.

تفاوت عملکرد حسابدار با مشاوره مالیاتی

آیا نقش حسابدار با مشاور مالیاتی یکی است  ؟ این سوالی است که در بعضی از موارد ممکن است ذهن شما را درگیر میکند، و در ظاهر شبیه به هم هستند اما در اصل باید بدانیم که تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد و دو عنوان کاملا متفاوت با هم هستند و وظایف آنها متمایز از یکدیگر نیز است

اگر بخواهیم یک تعریف کلی و جامع از حسابداری بیان کنیم می توانیم بگویم که نظارت بر جریان روزانه پول، در داخل و یا خارج از یک موسسه و سازمان متمرکز است.

یک حسابدار فعالیت های روتینی را انجام می دهد و دریافتی های مالی ( درآمد ها )، مخارج و هزینه ها و مصارف روزانه ی آن مجموعه را معمولا به ثبت می رساند و در نهایت به حقوق کارکنان و مسائل بیمه ی ماهیانه ی آن ها می پردازد؛ در مقابل در مباحث بالاتر تعریف های جامع و کاملی از یک مشاور مالیاتی ارائه کرده ایم.

تحصیلات مشاوران مالیاتی

یک مشاور مالیاتی از دو طریق می توان وارد بازار کار شود:

 • تحصیل در رشته مربوطه و اخذ مدرک دانشگاهی در حوزه های مالی، حسابداری و … است، البته بایستی مدام در مورد قانون هایی که اعمال می گردد و تغییرات آن ها مطالعه داشته باشد. همچنین مشاوران مالیاتی دانش در انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری نیز دارند.
 • راه دیگر را می توان به صورت تجربی و از طریق استفاده از خدمات مراکز آموزشی تخصصی بیان کرد؛ که در انتها به اخذ مدارک معتبر در پایان دوره آموزشی و پروژه های کار آموزی منجر می گردد.

ما در تیم شرکت حسابرسی و حسابداری آرتین حساب خدمات مشاوره حرفه ای و کاملی ارائه می دهیم و اگر می خواهید با مشاوران مالیاتی ما در تماس باشید یا از خدمات مشاوره مالی آرتین حساب استفاده نمایید با شماره هایی که در بخش تماس با ما وجود دارند تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *